Jak Program PO RYBY wpłynął na obszar LGR Dorzecza Zgłowiączki? Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
Dodano: 28.11.2014 r.
logo_po_ryby.gif      Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki dnia 4 sierpnia 2011 roku podpisało umowę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich (LSROR). Na realizację tej strategii otrzymaliśmy ponad 15 mln zł z osi 4 programu PO RYBY. Środki te zostały przeznaczone na rozwój obszaru Stowarzyszenia tj. gmin: Boniewo, Brześć Kujawski, Chodecz, Choceń, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubanie, Lubraniec, Fabianki oraz Włocławek. Od tego czasu minęło ponad trzy lata. W związku z tym zorganizowaliśmy w dniu 22 listopada br. konferencję pn. ”Jak Program PO RYBY wpłynął na obszar LGR Dorzecza Zgłowiączki?” na której przedstawiliśmy na jakie cele przeznaczone zostały pozyskane przez Stowarzyszenie fundusze.
Konferencja odbyła się w Hali Sportowej w Boniewie na której gościliśmy przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z Torunia, Starostwa Powiatowego, Urzędów Gmin Powiatu Włocławskiego, pozostałych Lokalnych Grup Rybackich z województwa kujawsko-pomorskiego, beneficjentów programu PO RYBY oraz członków Stowarzyszenia. Głównym celem zorganizowanej konferencji było zarówno przedstawienie działalności naszej grupy rybackiej Dorzecza Zgłowiączki, jak również prezentacja projektów realizowanych przez naszych beneficjentów. Swoje projekty przedstawili: Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiłowicach, przedsiębiorca z Kaniewa, Brzeskie Centrum Kultury i Gmina Choceń. Beneficjenci opowiedzieli na czym polegały projekty zrealizowane dzięki środkom pozyskanym w ramach Programu PO RYBY oraz jaki wpływ mają one rozwój obszaru Stowarzyszenia.

Zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia galerii zdjęć, na której zaprezentowane zostały projekty zrealizowane do tej pory przez Stowarzyszenie oraz beneficjentów. Na konferencji wystawione zostały również prace dzieci i młodzieży wykonane podczas warsztatów plastycznych organizowanych przez naszą grupę.

Konferencję połączono z „Konkursem Świątecznym”, który przeznaczony był dla lokalnych organizacji oraz twórców ludowych. Zaproszone przez nas organizacje, walczyły o laury w trzech kategoriach: na najlepszą potrawę bożonarodzeniową, najlepszy deser bożonarodzeniowy oraz dekorację świąteczną. Przygotowane dania przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów, potrawy nie tylko świetnie smakowały ale prezentowały się znakomicie. Uczestnicy konkursu włożyli wiele pracy w przygotowanie dań. Śmiało można powiedzieć, że to nie były potrawy, ale dzieła sztuki kulinarnej. Komisja konkursowa miała nie lada zadanie. Spośród ponad 30 zgłoszonych potraw komisja nagrodziła trzy najlepsze w dwóch kategoriach. W kategorii - potrawa bożonarodzeniowa, pierwsze miejsce zajęła „Staropolskie Kacze Nogi” przygotowana przez KGW ze Śmiłowic, drugie miejsce „Gęś faszerowana”- Gminnej Rady Kobiet z Boniewa oraz trzecie miejsce „Karp faszerowany grzybami” – KGW z Wichrowic. W drugiej kategorii - deser bożonarodzeniowy komisja nagrodziła trzy dania. Najwyższe trofeum przypadło deserowi o wdzięcznej nazwie „Jeż”, które stworzyły Panie z KGW Fabianki, drugie miejsce „Torcik pomarańczowo – piernikowy” – Stowarzyszenia Idea Młodych Izbica Kujawska oraz trzecie miejsce „Sernik” – przygotowany przez Megality Polska Lubraniec. Nagrodę za dekorację świąteczną otrzymały Panie z KGW z Arciszewa.

Część artystyczną konferencji przygotował wielokrotnie nagradzany zespół folklorystyczny „Spod Strzechy” z Brześcia Kujawskiego. Panie z zespołu przygotowały specjalny skecz, w którym opowiedziały w humorystyczny sposób o funduszach unijnych i inwestycjach zrealizowanych na terenie gmin Stowarzyszenia. Bardzo dziękujemy Paniom za występ. Mamy nadzieję, że konferencja pokazała jak dużo do tej pory dzięki pozyskanym przez Stowarzyszenie środkom z programu PO RYBY można było zrobić dla obszaru dziesięciu gmin Stowarzyszenia, a przecież wiele inwestycji jest jeszcze nie zakończonych, a efekty ich realizacji poznamy dopiero za jakiś czas.
 
   
   

Odsłon: 1503
 
następny artykuł »
Menu witryny
Strona główna
O Gminie
Urząd Gminy
Rada Gminy
Zamówienia Publiczne
Jednostki organizacyjne
Sołectwa
Inwestycje i projekty
Fotogaleria
Do pobrania
Mapa witryny
Informacje dla rolników
Czyste powietrze
RODO - dane osobowe
Deklaracja dostępności
Posterunek Policji
    logo_policja.gif

 

Promocja LGD
Nie dla czadu
Advertisement
Advertisement
Advertisement